
Дистанційне
навчання
Перехід на дистанційне навчання, зумовлений пандемією, став неочікуваним
та серйозним випробуванням для всіх учасників освітнього процесу. На сьогодні
ще не існує форматів ідеального дистанційного навчання. Кожен вчитель,
виходячи із власних можливостей, намагається знайти спосіб подачі навчального
матеріалу та сприйняття його учнями.
Існує чимало способів
організації дистанційного навчання. Звичайно, більшість з них
потребує технічного забезпечення. Проте варто не забувати й про
традиційні методи роботи з учнями на відстані. Складні теми не варто пропонувати для
самостійного опрацювання дітям. Серед
завдань повинні бути і такі, що передбачають роботу з підручником. Список
таких завдань має містити чітко зазначені параграфи, сторінки та перелік
вправ чи інших видів роботи. При цьому бажано дозувати зміст та
обсяг завдань для самостійної роботи учнів, аби уникнути перенавантаження. Тому
для дистанційного навчання доречно складати технологічні карти уроків, які містять план роботи для
учня та онлайн-посилання різного виду завдань і матеріалів.
Під час організації дистанційного навчання із предметів «Зарубіжна
література» та «Мистецтво» доцільно працювати через онлайн-платформи,
використовувати методики «Переверненого класу» чи іншого типу змішаного
навчання. Методика навчання за принципом «Перевернений клас» або змішане
навчання передбачає самостійне прочитання здобувачами освіти літературного
твору, а практичні завдання закріплюються в класі чи під час групових
робіт. Цю методику використовують під час традиційного (класного)
навчання, вона буде ефективною й під час карантину, якщо роботи учнів
перевіряти дистанційно.
А якщо не всі учні та вчителі мають доступ до якісного сигналу мережі
Інтернет, варто скористатися іншими соціальними мережами: вайбер,
інстаграм, телеграм-канал та ін. Слід зауважити, що під час
дистанційного навчання важливий індивідуальний підхід до учнів.
Технологічна
карта уроку зарубіжної літератури
для дистанційного
навчання
5
клас
Тема. Марк
Твен «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в
повісті.
Мета: ознайомити
учнів із деякими фактами життя і творчості письменника; допомогти зрозуміти
морально-етичні цінності, що утверджуються в повісті, та художні особливості твору; створити умови для розвитку навичок роботи з
інтернет-ресурсами, з художнім текстом, вміння виділяти головне, складати
власне судження; заохочувати до виховання
любові до книги, кращих моральних якостей, до прагнення жити за законами
справедливості і гуманізму.
Тип
уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід
уроку
1.
Перегляд мультимедійної презентації з
голосовим коментарем про творчість Марка Твена за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1WRfPob63l1Tv9v7Tl4u8QIP3bCnylnn7/view?usp=sharing (інформація про Марка Твена,
історія створення повісті, знайомство з головним героєм).
2. Знайомство
з текстом повісті «Пригоди Тома Сойєра» за
посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1FGpPQjC6XT7k1eM10HmRnDlmuIf4t1HF/view?usp=sharing
3.
Перегляд фільму (за бажанням) за посиланням: https://youtu.be/TzTORK1RGxk
4.
Виконання домашнього завдання у
формі онлайн-тесту.
Марк
Твен «Пригоди Тома Сойєра»
Тести
1. Що означає псевдонім Марк Твен?
а)
літературне поняття;
б)
команду на пароплаві;
в)
вигадка письменника.
2.
Де відбуваються події повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»?
а)
Сан-Франциско;
б)
Санкт-Петербург;
в)
Ганнібал.
3. Хто займався вихованням Тома?
а)
тітка;
б) дядько;
в) він був безпритульним?
4. Чому Том побілив паркан?
а)
бажання догодити;
б)
хотів сам виконати цю роботу ;
в)
хитрість?
5. Піти разом на кладовище Том домовився з:
а)
Беккі;
б) Джімом;
в) Геком.
6. Гельберрі Фінн був:
а)
сином багатіїв;
б)
шахраєм;
в)
безпритульним?
7. Чому Том і Гек відправились на кладовище:
а)
виводити бородавки;
б)
щоб побачити привидів;
в)
посперечалися хто є сміливішим.
8.
Том і Гек на кладовищі:
а)
стали свідками появи привидів;
б)
знайшли скарб;
в)
стали свідками вбивства.
9.
У суді Том Сойєр урятував від покарання:
а)
лікаря Робінзона;
б)
Мефа Поттера;
в)
індіанця Джо.
10.
Де індіанець Джо і його спільник знайшли скриню із золотими монетами?
а)у
старому будинку з духам;
б)
у будинку вдови Дуглас;
в) на
кладовищі.
11.
З ким Том заблукав у печері:
а)
Геком;
б) Джімом;
в) Беккі?
12.
Чому Том спілкувався з Геком?
а)
йому було шкода Гека;
б) вони були справжніми друзями;
в)
боявся Гека?
Технологічна карта уроку зарубіжної літератури
для дистанційного навчання
5 клас
Тема.
Том Сойєр і Гекльберрі Фінн.
Мета: поглибити знання учнів про твір, підвести до розуміння його
провідних ідей, художніх особливостей, елементів сюжету; створити умови для формування навичок
аналізу великого прозового твору, характеристики героїв та обставини, деталі,
визнати їхню роль в повісті; сприяти вихованню почуття дружби,
людяності та ін., утверджених у книзі Марка Твена.
Хід уроку
1.Перегляд мультимедійної презентації з голосовим
коментарем
https://drive.google.com/file/d/16ScU5Rp3X4nsl0Tbou2GWnCG7ldJVdAG/view?usp=sharing (Образ
Тома Сойєра).
2. Виконати завдання: записати до зошита
риси характеру Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна.
3.
Домашнє завдання:
підготуватися переказувати ключові епізоди твору:
·
Том суботнього
ранку фарбує паркан;
·
Том і Гек на
кладовищі;
·
Том рятує Мефа
Поттера;
·
Том і Беккі у
печері.
Технологічна карта уроку зарубіжної літератури
для дистанційного навчання
6 клас
Тема.
Антон Павлович Чехов «Хамелеон». Викриття у творі підлабузництва,
самоприниження, чиношанування, запопадливості й малодушності.
Мета:
ознайомити із фактами біографії Антона Чехова, розпочати роботу над оповіданням
«Хамелеон», підвести до розуміння
висміювання
підлабузництва, чиношанування, підлабузництва, розкритих у творі; створити
умови для удосконалення навичок виразного читання, висловлення своїх думок і
вражень, для розвитку асоціативного та логічного мислення, творчої уяви;
сприяти виховуванню інтересу до творчості А. Чехова, розуміння важливості мати
власну точку зору.
Тип уроку: урок
вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1.Опрацювати матеріал про творчість А.Чехова та прочитати
оповідання «Хамелеон» за підручником «Зарубіжна література» О.М. Ніколенко (с.
106-111).
2. Переглянути презентацію з голосовим коментарем про
оповідання "Хамелеон": https://drive.google.com/file/d/1oO6hiMOHRkeGoiPLTa5rY37bAfsue11g/view?usp=sharing
3. Домашнє
завдання:
Скласти ланцюжок подій твору та записати до зошита.
Технологічна карта уроку зарубіжної літератури
для дистанційного навчання
6 клас
Тема.
Викриття пристосуванства, підлабузництва в оповіданні А.П. Чехова «Товстий і
тонкий».
Мета:
ознайомити учнів зі змістом оповідання А.П.Чехова “Товстий і тонкий”, створити
умови для закріплення навичок аналізу гумористичних оповідань А.П.Чехова; сприяти
поглибленню знань про теоретичні поняття: портрет, діалог, антитеза, комічне,
їхню роль у розкритті ідейно-художнього смислу твору; підвести до
розуміння моральних проблем, піднятих у творі, до розуміння суспільного
значення твору; сприяти розвитку творчих здібностей учнів, формуванню
вміння аналізувати, робити висновки, користуватись інтернет-ресурсами; заохочувати
до виховування в учнів повагу до своєї особистості.
Тип уроку:
аналіз художнього твору.
Хід
уроку
1.
Прочитати оповідання А.Чехова «Товстий і тонкий»:
https://drive.google.com/file/d/1ZsCFGnJ5k0I2cm91-h4wxtVOjJTP6guj/view?usp=sharing
2.
За бажанням прослухати аудіокнигу А.Чехова «Товстий і тонкий»:
3.
Опрацювати презентацію до уроку:
https://drive.google.com/file/d/1aRBc11weEzb9YBJDAHkKklDs0EN6EiBo/view?usp=sharing
4. Домашнє завдання:
Дати коротко відповіді на запитання та записати до зошита відповіді:
-
Які людські недоліки висміяв Чехов у творі?
-
Чи актуальні сьогодні проблеми, підняті Чеховим у оповіданні «Товстий і тонкий»?
-
Яке ваше ставлення до людей – підлабузників.
Технологічна карта уроку зарубіжної літератури
для дистанційного навчання
7
клас
Тема. Олександр
Сергійович Пушкін (1799-1837). «19 жовтня 1825 року».
Дитинство і юність О.С. Пушкіна. 19 жовтня – День Ліцею. Ліцейські друзі поета.
Мета: створити умови для ознайомлення учнів з основними
відомостями про дитинство та юність О. Пушкіна, про навчання в ліцеї та
ліцейських друзів поета; підвести до визначення основної ідеї вірша О.
Пушкіна«19 жовтня 1825 року», сприяти умінню характеризувати образ автора у
вірші, розумінню значення художніх засобів; спонукати до розвитку творчої уяви
учнів, мислення, навичок аналізу вірша розвитку навичок роботи з інтернет-ресурсами; сприяти виховуванню поваги до справжньої дружби та
вірності.
Тип
уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід
уроку
1.
Переглянути відеоматеріал про життя та творчість О.С.Пушкіна: https://youtu.be/2gnoxk4o5ic
.
2.
Прочитати вірш Пушкіна О. С. "19 жовтня 1825": https://drive.google.com/file/d/1OTlZp3mnI4d6O3dS00WX-xpfNeWR_tI_/view?usp=sharing
.
3.
За бажанням прослухати аудіокнигу:
https://youtu.be/ndeMbmmUmkY
("19 жовтня 1825" Пушкін О. С. (українською).
4.
Опрацювати презентацію з голосовим коментарем: https://drive.google.com/file/d/1QahrHKD-BUP_2iIt--PSWR-rImxDqrQX/view?usp=sharing (аналіз поезії "19 жовтня 1825").
5.Домашнє завдання:
Подумати над запитаннями для самоперевірки:
- Якій події описані у творі?
- Кому присвячений цей вірш?
- Хто ще, крім Пушкіна, не зміг приїхати
на зустріч?
- Які рядки можна вважати гімном
«ліцейському братству», як вони звучать?
- Розлучившись із ліцейськими друзями,
ліричний герой знайшов інших. Якими вони були і чим вони відповіли поетові?
-
Кого Пушкін називає своїм першим другом? Чому?
-
Що допомогло ліричному героєві подолати сум, про який він говорив на
початку вірша?
-
Що для Пушкіна означають дружба й друзі?
Технологічна карта уроку мистецтва
для дистанційного навчання
8 клас
Тема.
Стиль бароко. Досягнення стилю бароко в мистецтві. Архітектура бароко.
Мета: створити умови для знайомства учнів з напрямом
бароко в культурі; допомогти учням з’ясувати особливості бароко в архітектурі; підвести до
розуміння багатства художніх надбань бароко, до формування цілісного
світогляду учнів; спонукати до пробудження інтересу до мистецтва бароко;
сприяти вихованню шанобливого ставлення до творів мистецтва.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1.Переглянути презентацію з голосовим коментарем за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1eFKc6EqztXNiUpk02WnSamwyyi70Ma8Z/view?usp=sharing
2.Опрацювати тему «Архітектура Бароко» за підручником: «Мистецтво. 8
клас. Л.Г. Кондратова» (сторінки 138-143).
3. Подумати над запитаннями с.143 підручника для самоперевірки.
4. Домашнє завдання:
Виконати творче завдання: зробити ескіз візерунка в стилі бароко.
Увага!
Всі завдання із зарубіжної літератури будуть розміщуватись на головній сторінці!
Виконуємо домашнє завдання!
Методичні
рекомендації щодо викладання зарубіжної
літератури у 2018/2019 навчальному році
(розроблені
відповідно до Листа МОН № 1/9-415 від 03.07.18 року «Щодо вивчення у закладах
загальної середньої освіти навчальних предметів у 2018/2019 навчальному році»)
Організація навчальної
діяльності на уроках зарубіжної літератури має враховувати змістові
лінії літературного компонента Державного стандарту базової і повної загальної
середньої освіти та компетентнісний
підхід, на якому побудовані чинні програми із зарубіжної літератури для загальноосвітніх
навчальних закладів.
У
2018–2019 навчальному році вивчення зарубіжної літератури здійснюватиметься
за такими програмами:
– у 5–9 класах – за навчальною програмою: Зарубіжна література. 5–9
класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Видавничий дім
«Освіта», 2013 зі змінами, затвердженими наказом МОН від 07.06.2017 № 804 (електронний
ресурс: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programi-5-9-klas-2017.html);
– у
10 класі – за
начальною програмою «Зарубіжна
література. Програма для 10–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з
українською мовою навчання. Рівень стандарту. Профільний рівень» (Авторський
колектив програми: голова –
учитель-методист зарубіжної літератури Л. П. Юлдашева; наукові
консультанти – д. філол. н., проф. О. М. Ніколенко,
д. пед. н., проф. О. О. Ісаєва, д. пед. н.,
проф. Ж. В. Клименко, к. філол. н.,
проф. Ю. І. Ковбасенко, к. пед. н., та ін.) (електронний ресурс:
https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-10-11-klasiv);
– в 11
класі – за навчальною програмою, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки від 28.10.2010 № 1021, крім рівня стандарту та академічного рівня зі
змінами 2016 року (електронний ресурс: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programy.html) ;
З огляду на те, що основним
результатом вивчення зарубіжної літератури в школі є досягнення належного рівня
сформованості вмінь учнів у всіх видах читацької діяльності, якостей творчого
читача, осягнення сучасного світу з урахуванням здобутків художньої літератури,
української та іноземної мов, культури різних країн і народів, важливо звернути увагу на використання на уроках форм і прийомів, спрямованих на мотивацію і активізацію читацької діяльності
учнів, творчу, критичну, самостійну
роботу з текстом, самостійний пошук та опрацювання
інформації, орієнтацію у сучасному
інформаційному просторі, наявність завдань для індивідуальної, парної, групової
роботи; використання проблемно-пошукових методів, інтерактивних форм і
прийомів, диференціацію (варіативність,
різнорівневість) домашніх завдань та
мотивацію необхідності їх виконання; урізноманітнення форм та нові
підходи до оцінювання роботи учнів тощо.
Основою для календарно-тематичного планування уроків
зарубіжної літератури є чинні програми. Учитель має право самостійно
розподіляти години на текстуальне
вивчення творів, розвиток мовлення, позакласне читання, враховуючи визначену
кількість годин на опрацювання конкретного розділу. Учитель має змогу вільно
і творчо, з урахуванням духовних запитів і
читацьких інтересів учнів, конкретних умов викладання підійти до організації навчальної діяльності
на уроках зарубіжної літератури.
Із
метою систематизації та упорядкування навантаження учнів протягом навчального
року подаємо рекомендовану кількість видів контролю у процесі вивчення
зарубіжної літератури в кожному класі. Поданий у таблиці розподіл годин є мінімальним і обов’язковим для проведення
в кожному семестрі. Вчитель на власний розсуд може збільшити кількість видів
контрою відповідно до рівня підготовки учнів, особливостей класу тощо.
Обов’язкова
кількість видів контролю
5–9
класи
Класи
5
6
7
8
9
Семестри
І
ІІ
І
ІІ
І
ІІ
І
ІІ
І
ІІ
Контрольні
роботи
у
формі:
контрольного
класного твору;
виконання
інших завдань (тестів, відповідей на запитання тощо)
2
–
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
Уроки
розвитку мовлення*
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
Уроки
позакласного читання
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
Перевірка
зошитів
4
5
4
5
4
5
4
5
4
5
У 8–9 класах з поглибленим вивченням зарубіжної літератури
пропорційно збільшується кількість контрольних робіт та уроків розвитку
мовлення (на розсуд учителя визначається кількість і види контрольних робіт).
10 клас
10 клас
Рівні
Стандарт
Профільний
Семестри
І
ІІ
І
ІІ
Контрольні
роботи
у
формі:
2
2
4
4
контрольного
класного твору;
1
1
1
1
виконання
інших завдань (тестів, відповідей на запитання тощо)
1
1
3
3
Уроки
розвитку мовлення*
2
(1у+1п; у межах текстуального вивчення)
2
(1у+1п; у межах текстуального
вивчення)
3
(1у+2п)
3
(2у+1п)
Уроки
позакласного читання
1
1
3
3
Літературне
краєзнавство
-
-
1
1
Перевірка
зошитів
4
5
4
5
4
5
4
5
11 клас
11 клас
Рівні
Стандарт
Академічний
Профільний
Семестри
І
ІІ
І
ІІ
І
ІІ
Контрольні
роботи
у
формі:
2
2
3
3
4
4
контрольного
класного твору;
1
1
1
1
1
1
виконання
інших завдань (тестів, відповідей на запитання тощо)
1
1
2
2
3
3
Уроки
розвитку мовлення*
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
2
(у+п)
3
(1у+2п)
3
(2у+1п)
Уроки
позакласного читання
1
1
1
1
2
2
Перевірка
зошитів
4
5
4
5
4
5
4
5
4
5
4
5
*У кожному семестрі обов’язковим є
проведення уроків розвитку мовлення:
усного та письмового (у + п).
Викладання
зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах України
здійснюється українською мовою. Твори зарубіжних письменників в курсі зарубіжної
літератури вивчаються в українських перекладах. Для
зіставлення можливе залучення перекладів, переспівів іншими мовами, якими
володіють учні (англійською, німецькою, французькою тощо). За наявності
необхідних умов бажаним
є розгляд художніх текстів (у фрагментах або цілісно) мовами оригіналів. Це сприятиме вдосконаленню володіння учнями іноземними мовами
У
контексті поєднання особистісно зорієнтованого, компетентнісного та діяльнісного підходів організації навчальної діяльності на уроках
зарубіжної літератури важливого
значення набуває проблема підвищення
значимості оцінювання, тому необхідно
звернути увагу на урізноманітнення форм та нові підходи до оцінювання роботи учнів на уроці та вдома.
Оцінювання має розглядатися як один із засобів ефективного
управління навчальним процесом, основною
функцією якого є не лише контроль результатів і підбиття підсумків, а
стимулювання покращення якості досягнень учнів, ефективний мотиваційний засіб
зворотного зв’язку щодо ступеня власних досягнень і як засіб самооцінювання. У просторі сучасного
уроку, побудованого на засадах компетентнісного підходу, самооцінювання
сприяє більш свідомому засвоєнню здобутків зарубіжної літератури, мотивує на досягнення успіху в особистісному
зростанні. Важливо при оцінюванні учнів використовувати особистісно
зорієнтований підхід, насамперед враховувати позитивну динаміку рівня їх
досягнень, формування і розвиток
предметних та ключових компетентностей,
пов’язаних з навчальними темами,
що вивчаються.
Вимоги до оцінювання навчальних
досягнень учнів із зарубіжної літератури
Рівні
навчальних досягнень учнів
Бали
Оцінювання
навчальних досягнень учнів
Початко-
вий
1
Учні відтворюють матеріал
на елементарному рівні, називаючи окремий літературний факт або явище.
2
Учні
розуміють навчальний матеріал на елементарному рівні його засвоєння,
відтворюють якийсь фрагмент окремим реченням.
3
Учні
сприймають навчальний матеріал, дають відповідь у формі зв’язного
висловлювання (з допомогою вчителя).
Середній
4
Учні
володіють літературним матеріалом на початковому рівні його засвоєння,
відтворюють незначну його частину, дають визначення літературного явища без
посилання на текст.
5
Учні
володіють матеріалом та окремими навичками аналізу літературного твору, з
допомогою вчителя відтворюють
матеріал і наводить приклади з тексту.
6
Учні
володіють матеріалом, відтворюють значну його частину, з допомогою вчителя
знаходять потрібні приклади у тексті літературного твору.
Достатній
7
Учні
володіють матеріалом і навичками аналізу лiтературного твору за поданим
учителем зразком, наводять окремі власні приклади на підтвердження певних
суджень.
8
Учні
володіють матеріалом, навичками текстуального аналізу на рівні
цілісно-комплексного уявлення про певне літературне явище, під керівництвом
учителя виправляють допущені помилки й добирають аргументи на підтвердження
висловленого судження або висновку.
9
Учні
володіють матеріалом та навичками цілісно-комплексного аналізу художнього твору, систематизують
та узагальнюють набуті знання, самостійно виправляють допущені помилки,
добирають переконливі аргументи на підтвердження власного судження.
Високий
10
Учні
володіють матеріалом та навичками цілісно-комплексного аналізу літературного
твору, виявляють початкові творчі здібності, самостійно оцінюють окремі нові літературні
явища, знаходять і виправляють допущені помилки, працюють з різними
джерелами інформації, систематизують та творчо використовують дібраний
матеріал.
11
Учні на
високому рівні володіють матеріалом, вміннями і навичками аналізу художнього
твору, висловлюють свої думки, самостійно оцінюють різноманітні явища
культурного життя, виявляючи власну позицію щодо них.
12
Учні вільно
володіють матеріалом та навичками текстуального аналізу літературного твору,
виявляють особливі творчі здібності та здатність до оригінальних рішень
різноманітних навчальних завдань, до використання набутих знань та вмінь у
нестандартних ситуаціях, схильність до літературної творчості.
Можливі
види контрольних робіт: тест; відповіді на запитання; контрольний літературний диктант; анкета головного героя; комбінована контрольна робота; письмові контрольні твори (твір-роздум, есе тощо).
Можливі види контрольних робіт із розвитку мовлення: складання оповідання (казки) за прислів’ям; добір
прислів’їв, крилатих виразів, фразеологічних зворотів, що виражають головну
ідею твору; введення
власних описів в інтер’єр, портрет, пейзаж у вже існуючому творі; усний
переказ оповідання, епізоду твору; твір-характеристика
персонажа; розповідь від імені літературного
персонажа, написання
асоціативного етюду, викликаного певним художнім образом; написання
вітального слова на честь літературного героя, автора тощо; твір-опис
за картиною; складання тез літературно-критичної статті
(параграфа підручника); підготовка
проекту (з можливим використанням мультимедійних технологій) – індивідуального
чи колективного – з метою представлення життєвого і творчого шляху, естетичних
уподобань письменника тощо; складання анкети головного героя, «літературної візитівки» (твору, літературного напряму, течії, літературно-мистецької
доби), цитатних характеристик, порівняльних характеристик героїв, конспекту,
рецензії, анотації, передмови до
твору; написання критичного есе,
літературного огляду; ідейно-художній
аналіз поетичного чи прозового твору; написання листа літературному герою, митцю, сторінки щоденника персонажа; складання інтерв’ю з митцем або літературним
героєм; зіставлення твору з екранізацією або театральною виставою та написання
рецензії; створення сценарію за твором (або його фрагментом), до буктрейлеру;
інсценізація твору (конкурс на кращу інсценізацію уривка твору), написання
фанфікшн тощо.
Орієнтовний обсяг письмового твору, складеного учнем
Клас
Кількість сторінок
5-й
0,5–1,0
6-й
1,0–1,5
7-й
1,5–2,0
8-й
2,0–2,5
9-й
2,5–3,0
Орієнтовний обсяг письмового твору
(рівень стандарту, академічний рівень)
Клас
Кількість
сторінок
10-й
3,0–3,5
11-й
3,0–3,5
Орієнтовний обсяг письмового твору
(філологічний напрям: профіль – українська філологія)
Клас
Кількість сторінок
10-й
3,0–3,5
11-й
3,5–4,5
Оцінка
за контрольний твір із зарубіжної літератури є середнім арифметичним за зміст і
грамотність, яку виставляють в колонці з датою написання роботи, надпис у
журнальній колонці «Твір» не робиться.
Вимоги до
оцінювання контрольних творів
Рівень
Бали
Вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів
Грамотність
Припустима кількість орфографічних і пунктуаційних
помилок
Припустима
кількість лексичних, граматичних і стилістичних
помилок
Початковий
1
Побудованому учнем (ученицею) тексту бракує зв’язності
й цілісності, урізноманітнення потребує лексичне та граматичне оформлення
роботи
15-16
і більше
9-10
2
Побудоване учнем (ученицею) висловлювання
характеризується фрагментарністю, думки викладаються на елементарному рівні;
потребує збагачення й урізноманітнення лексика і граматична будова мовлення
13-14
3
Учневі (учениці) слід працювати над виробленням умінь
послідовніше й чіткіше викладати власні думки, дотримуватися змістової та
стилістичної єдності висловлювання, потребує збагачення та урізноманітнення
лексика й граматична будова висловлювання
11-12
Середній
4
Висловлювання учня (учениці) за обсягом складає дещо
більше половини від норми і характеризується певною завершеністю, зв’язністю;
розкриття теми має бути повнішим, ґрунтовнішим і послідовнішим; чіткіше мають
розрізнюватися основна та другорядна інформація; потребує урізноманітнення
добір слів, більше має використовуватися авторська лексика
9-10
7-8
5
За обсягом робота учня (учениці) наближається до норми,
загалом є завершеною, тему значною мірою розкрито, проте вона потребує
глибшого висвітлення, має бути увиразнена основна думка, посилена єдність
стилю, мовне оформлення різноманітнішим
7-8
6
За обсягом висловлювання учня (учениці) сягає норми,
його тема розкривається, виклад загалом зв’язний, але учневі ще слід
працювати над умінням самостійно формулювати судження, належно їх
аргументувати, точніше добирати слова й синтаксичні конструкції
5-6
Достатній
7
Учень (учениця) самостійно створює достатньо повний,
зв’язний, з елементами самостійних суджень текст, вдало добирає лексичні
засоби, але ще має вдосконалювати вміння чітко висвітлювати тему, послідовно
її викладати, належно аргументувати основну думку
4
5-6
8
Учень (учениця) самостійно будує достатньо повне,
осмислене висловлювання, загалом ґрунтовно висвітлює тему, добирає
переконливі аргументи на їх користь, проте ще має працювати над
урізноманітненням словника, граматичного та стилістичного оформлення роботи
3
9
Учень (учениця) самостійно будує послідовний, повний,
логічно викладений текст; загалом розкриває тему, висловлює основну думку;
вдало добирає лексичні засоби, проте ще має працювати над умінням виразно
висловлювати власну позицію і належно її аргументувати
1+1
(негруба)
Високий
10
Учень (учениця) самостійно будує послідовний, повний
текст, ураховує комунікативне завдання, висловлює власну думку, певним чином
аргументує різні погляди на проблему, робота відзначається багатством
словника, граматичною правильністю, дотриманням стильової єдності й
виразності тексту
1
3
11
Учень (учениця) самостійно будує послідовний, повний
текст, ураховує комунікативне завдання; аргументовано, чітко висловлює власну
думку, зіставляє її з думками інших, уміє пов’язати обговорюваний предмет із
власним життєвим досвідом, добирає переконливі докази для обґрунтування тієї
чи іншої позиції з огляду на необхідність розв’язувати певні життєві
проблеми; робота відзначається багатством словника, точністю слововживання,
стилістичною єдністю, граматичною різноманітністю
1 (негруба)
2
12
Учень (учениця) самостійно створює яскраве, оригінальне
за думкою та оформленням висловлювання відповідно до мовленнєвої ситуації;
повно, вичерпно висвітлює тему; аналізує різні погляди на той самий предмет,
добирає переконливі аргументи на користь тієї чи іншої позиції, використовує
набуту з різних джерел інформацію для розв’язання певних життєвих проблем;
робота відзначається багатством слововживання, граматичною правильністю та
різноманітністю, стилістичною довершеністю
–
1
Чинними програмами із зарубіжної літератури передбачено
вивчення творів (уривків творів) напам’ять та їх виразне читання.
Оцінку за читання напам’ять творів
із зарубіжної літератури виставляють
у колонку без дати з надписом «Напам’ять».
Вимоги до виразного читання
1.
Відтворення
емоційної насиченості твору (внутрішнє «бачення», робота творчої уяви читця –
особливо поетичного тексту).
2.
Розуміння
ідейно-художнього смислу, а не лише фактичного змісту тексту.
3.
Вміння
висловити своє особисте ставлення, передати зміст і настрій слухачам.
Зазначаємо критерії оцінювання виразного
читання
напам’ять художніх творів (за О.О. Ісаєвою)
Рівні
навчальних досягнень
Критерії
оцінювання
Початковий
1
Учень
монотонно читає напам’ять лише окремі фрази художнього тексту.
2
Учень
невиразно читає напам’ять невеличкий фрагмент рекомендованого для вивчення
твору.
3
Учень
читає напам’ять недостатній за обсягом уривок твору зі значною кількістю
фактичних мовленнєвих помилок.
Середній
1
При
читанні напам’ять твору учень допускає значну кількість помилок різного
характеру.
2
Учень
читає вивчений напам’ять твір зі значними змістовими неточностями, порушенням
правил техніки мовлення.
3
Учень
читає напам’ять художній твір з окремими орфоепічними та змістовими огріхами.
Достатній
1
При
читанні напам’ять твору учень правильно, чітко передає зміст твору, але
виконує його невиразно, монотонно.
2
Вивчений
напам’ять твір учень читає з окремими декламаційними огріхами.
3
Учень
виразно читає напам’ять вивчений твір, але час від часу допускає змістові
неточності.
Високий
1
Учень
виразно, без помилок та неточностей, декламує твір напам’ять.
2
Вивчений
напам’ять твір учень декламує, виявляючи індивідуальне розуміння тексту, своє
ставлення до прочитаного.
3
Читання
напам’ять твору учнем відзначається високим рівнем артистизму, мовленнєвої
вправності. Учень виявляє особисте ставлення до прочитаного, може
сформулювати і висловити своє «надзавдання» (мету) читання твору.
Оцінку за ведення зошита із зарубіжної літератури виставляють у кожному класі окремою колонкою в
журналі раз на місяць і враховують як поточну до найближчої тематичної.
Оцінюючи зошит, учитель має врахувати
наявність різних видів робіт, дотримання
вимог орфографічного режиму, грамотність,
охайність тощо. З метою виставлення аргументованої, об’єктивної оцінки за зошит учитель перевіряє не менше двох робіт на місяць.
Кількість
робочих зошитів із зарубіжної літератури – по одному в кожному класі.
Для навчальних і контрольних
видів письмових робіт використовують зошити в лінію (з позначеним берегом) на 12, 18 або 24 сторінки (у
10–11
класах зошит для навчальних робіт може бути більшим за обсягом).
Основними видами
класних і домашніх письмових робіт із зарубіжної літератури є: відповідь
на поставлене в підручнику або вчителем запитання; написання навчальних
творчих робіт: складання таблиць, написання конспектів (у старших класах),
робота з цитатним матеріалом, з
літературними джерелами та інші види робіт, передбачені чинними програмами.
Для
контрольних робіт із зарубіжної
літератури в усіх класах використовують
по одному зошиту. Зошити для
контрольних робіт повинні зберігатися в школі протягом усього
навчального
року.
Записи в зошиті учні виконують кульковою
ручкою із синім чорнилом чи його відтінками (для оформлення таблиць, схем тощо
використовують простий олівець). Між класною й домашньою роботою пропускають два рядки
(між видами робіт, що входять до складу класної чи домашньої роботи, рядків не
пропускають).
Дату класної, домашньої роботи із
зарубіжної літератури у 5–11 класах
записують так: на першому рядку дату записують словами, а на другому – вид
роботи (класна, домашня), наприклад:
П’яте вересня
Класна
робота
У
зошитах для контрольних робіт у всіх класах записується лише дата і назва розділу (теми), у
межах якого виконується
контрольна робота, наприклад:
Двадцяте жовтня
Міфи народів світу
Після заголовків, назв видів робіт,
підпису зошита крапку не ставлять.
Щодо використання посібників, що містять календарно-тематичний план і
конспекти (плани-конспекти) уроків нагадуємо, що вчитель-словесник може
використовувати книжку для вчителя й не готувати окремий конспект для кожного
уроку, якщо:
ü
посібник
має гриф «Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах»;
ü
від дати
надання грифу посібникові минуло не більше п’яти років.
Навчально-методична література із зарубіжної
літератури, програми курсів за вибором та факультативів, які мають гриф МОН і схвалені для використання в
загальноосвітніх навчальних закладах, зазначені в Переліку навчальних програм,
підручників та навчально-методичних посібників, що розміщений на офіційному
сайті МОН (електронний ресурс: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi-pidruchniki-ta-navchalno-metodichni-posibniki-rekomendovani-mo або https://imzo.gov.ua/pidruchniki/pereliki/.) і постійно
оновлюється.
Під час підготовки вчителів до уроків радимо використовувати
періодичні фахові видання: журнали
«Всесвітня література в школах України», «Зарубіжна література в школах
України», газету «Зарубіжна література» та ін.
Тиждень зарубіжної літератури
2017-2018 н.р.
Понеділок
Відкриття тижня.
Літературний вісник:
«Цікава література».
Написання фанфіків до улюблених
творів зарубіжних письменників. (10клас)
Вівторок
Вікторина «Знавець зарубіжної
літератури» (11 класи)
Середа
Конкурс кросвордів «Книжкові
красуні». (Створення кросворду до портрету улюбленої літературної героїні)
(7 класи)
«Наш вернісаж». Виставка
малюнків до творів зарубіжних письменників.
(5,6 класи)
Четвер
Літературна гра «Упізнай за цитатою твір». (8, 9 класи)
П’ятниця
Підведення підсумків тижня. Визначення переможців
Класи
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|||||
Семестри
|
І
|
ІІ
|
І
|
ІІ
|
І
|
ІІ
|
І
|
ІІ
|
І
|
ІІ
|
Контрольні
роботи
у
формі:
контрольного
класного твору;
виконання
інших завдань (тестів, відповідей на запитання тощо)
|
2
–
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
3
1
2
|
Уроки
розвитку мовлення*
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
Уроки
позакласного читання
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
Перевірка
зошитів
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
10 клас
|
||||||||
Рівні
|
Стандарт
|
Профільний
|
||||||
Семестри
|
І
|
ІІ
|
І
|
ІІ
|
||||
Контрольні
роботи
у
формі:
|
2
|
2
|
4
|
4
|
||||
контрольного
класного твору;
|
1
|
1
|
1
|
1
|
||||
виконання
інших завдань (тестів, відповідей на запитання тощо)
|
1
|
1
|
3
|
3
|
||||
Уроки
розвитку мовлення*
|
2
(1у+1п; у межах текстуального вивчення)
|
2
(1у+1п; у межах текстуального
вивчення)
|
3
(1у+2п)
|
3
(2у+1п)
|
||||
Уроки
позакласного читання
|
1
|
1
|
3
|
3
|
||||
Літературне
краєзнавство
|
-
|
-
|
1
|
1
|
||||
Перевірка
зошитів
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
11 клас
|
||||||||||||
Рівні
|
Стандарт
|
Академічний
|
Профільний
|
|||||||||
Семестри
|
І
|
ІІ
|
І
|
ІІ
|
І
|
ІІ
|
||||||
Контрольні
роботи
у
формі:
|
2
|
2
|
3
|
3
|
4
|
4
|
||||||
контрольного
класного твору;
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
||||||
виконання
інших завдань (тестів, відповідей на запитання тощо)
|
1
|
1
|
2
|
2
|
3
|
3
|
||||||
Уроки
розвитку мовлення*
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
2
(у+п)
|
3
(1у+2п)
|
3
(2у+1п)
|
||||||
Уроки
позакласного читання
|
1
|
1
|
1
|
1
|
2
|
2
|
||||||
Перевірка
зошитів
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
4
|
5
|
Рівні
навчальних досягнень учнів
|
Бали
|
Оцінювання
навчальних досягнень учнів
|
Початко-
вий
|
1
|
Учні відтворюють матеріал
на елементарному рівні, називаючи окремий літературний факт або явище.
|
2
|
Учні
розуміють навчальний матеріал на елементарному рівні його засвоєння,
відтворюють якийсь фрагмент окремим реченням.
|
|
3
|
Учні
сприймають навчальний матеріал, дають відповідь у формі зв’язного
висловлювання (з допомогою вчителя).
|
|
Середній
|
4
|
Учні
володіють літературним матеріалом на початковому рівні його засвоєння,
відтворюють незначну його частину, дають визначення літературного явища без
посилання на текст.
|
5
|
Учні
володіють матеріалом та окремими навичками аналізу літературного твору, з
допомогою вчителя відтворюють
матеріал і наводить приклади з тексту.
|
|
6
|
Учні
володіють матеріалом, відтворюють значну його частину, з допомогою вчителя
знаходять потрібні приклади у тексті літературного твору.
|
|
Достатній
|
7
|
Учні
володіють матеріалом і навичками аналізу лiтературного твору за поданим
учителем зразком, наводять окремі власні приклади на підтвердження певних
суджень.
|
8
|
Учні
володіють матеріалом, навичками текстуального аналізу на рівні
цілісно-комплексного уявлення про певне літературне явище, під керівництвом
учителя виправляють допущені помилки й добирають аргументи на підтвердження
висловленого судження або висновку.
|
|
9
|
Учні
володіють матеріалом та навичками цілісно-комплексного аналізу художнього твору, систематизують
та узагальнюють набуті знання, самостійно виправляють допущені помилки,
добирають переконливі аргументи на підтвердження власного судження.
|
|
Високий
|
10
|
Учні
володіють матеріалом та навичками цілісно-комплексного аналізу літературного
твору, виявляють початкові творчі здібності, самостійно оцінюють окремі нові літературні
явища, знаходять і виправляють допущені помилки, працюють з різними
джерелами інформації, систематизують та творчо використовують дібраний
матеріал.
|
11
|
Учні на
високому рівні володіють матеріалом, вміннями і навичками аналізу художнього
твору, висловлюють свої думки, самостійно оцінюють різноманітні явища
культурного життя, виявляючи власну позицію щодо них.
|
|
12
|
Учні вільно
володіють матеріалом та навичками текстуального аналізу літературного твору,
виявляють особливі творчі здібності та здатність до оригінальних рішень
різноманітних навчальних завдань, до використання набутих знань та вмінь у
нестандартних ситуаціях, схильність до літературної творчості.
|
Клас
|
Кількість сторінок
|
5-й
|
0,5–1,0
|
6-й
|
1,0–1,5
|
7-й
|
1,5–2,0
|
8-й
|
2,0–2,5
|
9-й
|
2,5–3,0
|
Клас
|
Кількість
сторінок
|
10-й
|
3,0–3,5
|
11-й
|
3,0–3,5
|
Клас
|
Кількість сторінок
|
10-й
|
3,0–3,5
|
11-й
|
3,5–4,5
|
Рівень
|
Бали
|
Вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів
|
Грамотність
|
||
Припустима кількість орфографічних і пунктуаційних
помилок
|
Припустима
кількість лексичних, граматичних і стилістичних
помилок
|
||||
Початковий
|
1
|
Побудованому учнем (ученицею) тексту бракує зв’язності
й цілісності, урізноманітнення потребує лексичне та граматичне оформлення
роботи
|
15-16
і більше
|
9-10
|
|
2
|
Побудоване учнем (ученицею) висловлювання
характеризується фрагментарністю, думки викладаються на елементарному рівні;
потребує збагачення й урізноманітнення лексика і граматична будова мовлення
|
13-14
|
|||
3
|
Учневі (учениці) слід працювати над виробленням умінь
послідовніше й чіткіше викладати власні думки, дотримуватися змістової та
стилістичної єдності висловлювання, потребує збагачення та урізноманітнення
лексика й граматична будова висловлювання
|
11-12
|
|||
Середній
|
4
|
Висловлювання учня (учениці) за обсягом складає дещо
більше половини від норми і характеризується певною завершеністю, зв’язністю;
розкриття теми має бути повнішим, ґрунтовнішим і послідовнішим; чіткіше мають
розрізнюватися основна та другорядна інформація; потребує урізноманітнення
добір слів, більше має використовуватися авторська лексика
|
9-10
|
7-8
|
|
5
|
За обсягом робота учня (учениці) наближається до норми,
загалом є завершеною, тему значною мірою розкрито, проте вона потребує
глибшого висвітлення, має бути увиразнена основна думка, посилена єдність
стилю, мовне оформлення різноманітнішим
|
7-8
|
|||
6
|
За обсягом висловлювання учня (учениці) сягає норми,
його тема розкривається, виклад загалом зв’язний, але учневі ще слід
працювати над умінням самостійно формулювати судження, належно їх
аргументувати, точніше добирати слова й синтаксичні конструкції
|
5-6
|
|||
Достатній
|
7
|
Учень (учениця) самостійно створює достатньо повний,
зв’язний, з елементами самостійних суджень текст, вдало добирає лексичні
засоби, але ще має вдосконалювати вміння чітко висвітлювати тему, послідовно
її викладати, належно аргументувати основну думку
|
4
|
5-6
|
|
8
|
Учень (учениця) самостійно будує достатньо повне,
осмислене висловлювання, загалом ґрунтовно висвітлює тему, добирає
переконливі аргументи на їх користь, проте ще має працювати над
урізноманітненням словника, граматичного та стилістичного оформлення роботи
|
3
|
|||
9
|
Учень (учениця) самостійно будує послідовний, повний,
логічно викладений текст; загалом розкриває тему, висловлює основну думку;
вдало добирає лексичні засоби, проте ще має працювати над умінням виразно
висловлювати власну позицію і належно її аргументувати
|
1+1
(негруба)
|
|||
Високий
|
10
|
Учень (учениця) самостійно будує послідовний, повний
текст, ураховує комунікативне завдання, висловлює власну думку, певним чином
аргументує різні погляди на проблему, робота відзначається багатством
словника, граматичною правильністю, дотриманням стильової єдності й
виразності тексту
|
1
|
3
|
|
11
|
Учень (учениця) самостійно будує послідовний, повний
текст, ураховує комунікативне завдання; аргументовано, чітко висловлює власну
думку, зіставляє її з думками інших, уміє пов’язати обговорюваний предмет із
власним життєвим досвідом, добирає переконливі докази для обґрунтування тієї
чи іншої позиції з огляду на необхідність розв’язувати певні життєві
проблеми; робота відзначається багатством словника, точністю слововживання,
стилістичною єдністю, граматичною різноманітністю
|
1 (негруба)
|
2
|
||
12
|
Учень (учениця) самостійно створює яскраве, оригінальне
за думкою та оформленням висловлювання відповідно до мовленнєвої ситуації;
повно, вичерпно висвітлює тему; аналізує різні погляди на той самий предмет,
добирає переконливі аргументи на користь тієї чи іншої позиції, використовує
набуту з різних джерел інформацію для розв’язання певних життєвих проблем;
робота відзначається багатством слововживання, граматичною правильністю та
різноманітністю, стилістичною довершеністю
|
–
|
1
|
Рівні
навчальних досягнень
|
Критерії
оцінювання
|
|
Початковий
|
1
|
Учень
монотонно читає напам’ять лише окремі фрази художнього тексту.
|
2
|
Учень
невиразно читає напам’ять невеличкий фрагмент рекомендованого для вивчення
твору.
|
|
3
|
Учень
читає напам’ять недостатній за обсягом уривок твору зі значною кількістю
фактичних мовленнєвих помилок.
|
|
Середній
|
1
|
При
читанні напам’ять твору учень допускає значну кількість помилок різного
характеру.
|
2
|
Учень
читає вивчений напам’ять твір зі значними змістовими неточностями, порушенням
правил техніки мовлення.
|
|
3
|
Учень
читає напам’ять художній твір з окремими орфоепічними та змістовими огріхами.
|
|
Достатній
|
1
|
При
читанні напам’ять твору учень правильно, чітко передає зміст твору, але
виконує його невиразно, монотонно.
|
2
|
Вивчений
напам’ять твір учень читає з окремими декламаційними огріхами.
|
|
3
|
Учень
виразно читає напам’ять вивчений твір, але час від часу допускає змістові
неточності.
|
|
Високий
|
1
|
Учень
виразно, без помилок та неточностей, декламує твір напам’ять.
|
2
|
Вивчений
напам’ять твір учень декламує, виявляючи індивідуальне розуміння тексту, своє
ставлення до прочитаного.
|
|
3
|
Читання
напам’ять твору учнем відзначається високим рівнем артистизму, мовленнєвої
вправності. Учень виявляє особисте ставлення до прочитаного, може
сформулювати і висловити своє «надзавдання» (мету) читання твору.
|
Відкриття тижня.
Літературний вісник:
Середа
Конкурс кросвордів «Книжкові красуні». (Створення кросворду до портрету улюбленої літературної героїні) (7 класи)
«Наш вернісаж». Виставка малюнків до творів зарубіжних письменників.
(5,6 класи)
Четвер
Літературна гра «Упізнай за цитатою твір». (8, 9 класи)
П’ятниця
Підведення підсумків тижня. Визначення переможців
Зарубіжна література
№ п/п
|
Дата
|
Зміст навчального
матеріалу
|
Примітка
|
1
|
Література і культура. Роди
літератури (епос, лірика, драма), їх характерні ознаки. Літературний процес.
Основні літературні епохи, напрями,
течії, специфіка їх розвитку в
різних країнах.
|
||
СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ'ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО
ЛІТЕРАТУРИ
|
|||
2
|
Загальнокультурне значення
священних книг народів світу, найвідоміші з них. Священні книги як вихідна
основа світових релігій, етичних уявлень, мистецтва різних народів.
|
||
3
|
Веди (огляд).
Веди як пам’ятка індоєвропейської словесності II-I тис. до н.е. Спільність міфів Вед для індійців та аріїв, слов’ян
дохристиянської пори. Образи ведійської міфології (боги, напівбоги, герої,
ворожі сили, символи та ін.). Космогонічні міфи Вед.
|
||
4
|
Біблія. Старий Заповіт
(Створення світу. Каїн і Авель. 10 заповідей). Новий Заповіт (Євангеліє – 2-3
розділи за вибором учителя). Біблія як основа двох релігій – юдейської і
християнської.
|
||
5
|
Зв'язок Біблії з історією і міфологією.
Структура Біблії, її складники. Ключові ідеї та образи Старого і Нового Заповітів.
|
||
6
|
Морально-філософський зміст біблійних
сюжетів і образів.
|
||
7
|
Коран (огляд). Коран –
головна книга ісламу. Міфологічні сюжети, образи, моральні настанови в Корані. Побудова
Корану, охоплення в ньому різних сфер людського життя.
|
||
8
|
Позакласне
читання №1 Біблійні притчі.
|
||
9
|
Контрольна робота
№ 1за розділом «Священні книги людства як пам’ятки
культури і джерело літератури». Відповіді на питання.
|
||
АНТИЧНІСТЬ
|
|||
10
|
Поняття про античність, її
хронологічні межі. Основні етапи, роди і жанри античної літератури. Специфіка
розвитку літератури в Давній Греції і в Давньому Римі. Концепція людини і
світу в античній літературі (ідея гармонії
тілесного і духовного, любов до життя в усіх його проявах, відкриття світу,
героїчне служіння, катарсис, поєднання реального і міфологічного та ін.).
|
||
11
|
Давньогрецька міфологія.
Основні цикли давньогрецьких міфів. Міфологічна основа героїчного епосу.
|
||
12
|
Міфи троянського циклу. Троя. Паріс викрадає Єлену. Облога Трої. Смерть Ахілла. Троянський
кінь (2-3 за вибором учителя). Відображення історичних подій у міфах
троянського циклу. Ключові образи циклу, їх гуманістичний зміст. Міфологічні
символи (яблуко розбрату, троянський кінь та ін.).
|
||
13
|
Гомер. «Іліада»
(огляд). «Двобій Ахілла і Гектора» (пісня 22, вірші140-410), «Пріам у Ахілла»
(пісня 24, вірші 470-670). Гомер та його значення в історії розвитку
європейських літератур.
|
||
14
|
Міфологічна основа
гомерівського епосу. Образи Ахілла і Гектора. Гуманістичний зміст «Іліади».
Катарсис.
|
||
15
|
Розвиток мовлення
№ 1 (усно). Роповідь
про життя письменників Античності.
|
||
16
|
Особливості розвитку і види лірики в Давній Греції.
Тіртей (VII ст. до н.е.). «Добре вмирати тому…». Ідея захисту рідної країни в
елегії. Античний ідеал героя. Авторська позиція.
|
||
17
|
Сапфо (VII-VI ст. до н.е.). «До Афродіти» («Барвношатна владарко, Афродіто…).
Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної героїні,
глибина її почуттів і переживань.
|
||
18
|
Давньогрецький театр, його
характерні особливості, роль в античному суспільстві. Основні жанри
давньогрецької драми – трагедія і
комедія.
Есхіл (бл. 525-бл. 456
рр. до н.е.). «Прометей закутий». Значення творчості Есхіла для розвитку
європейської драми і театру. Втілення міфу про Прометея у трагедії «Прометей
закутий». Основний конфлікт трагедії. «Дари» Прометея людству. Ідеї служіння,
самопожертви, свободи.
«Золота доба» давньоримської
літератури.
|
||
19
|
Публій Вергілій Марон (70-19 рр. до н.е.). «Енеїда» (огляд, 1-2 уривки за вибором учителя).
Зв’язок твору з гомерівським епосом, міфологією. Ідея громадського служіння,
утвердження величі держави. Образ Енея та його значення в композиції твору.
Образ Риму.
|
||
20
|
Квінт Горацій Флакк (65-8 рр. до н.е.). «До Мельпомени» («Мій пам’ятник стоїть…»). Тема
мистецтва і призначення митця у творі. Пам’ятник як символ вічності поезії.
Розуміння автором значення свого доробку.
|
||
21
|
Публій Овідій Назон (43р. до н.е. – бл. 18 р.н.е.). «Сумні елегії» («Життя поета» (IV, 10)). Життя і творчість поета. Міфологічний і філософський зміст
поеми «Метаморфози» (огляд). Конфлікт митця із владою, трагедія вигнання і
сум за батьківщиною у «Сумних елегіях». Образ відторгненого поета. Любов до
вітчизни як провідна ідея твору (в межах циклу «Сумні елегії»).
Вплив античності на розвиток світової літератури й культури.
|
||
22
|
Контрольна робота
№ 2 Твір-роздум за вивченим
розділом.
|
||
СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
|
|||
23
|
Середньовіччя як доба, її
хронологічні межі й специфічні ознаки в історії європейських і східних
літератур. Вплив релігії, філософії на літературу і культуру в добу
Середньовіччя. Основні жанри середньовічної літератури на Заході й Сході.
Особливості розвитку
китайської лірики епохи Тан.
Лі Бо (701-762).
«Печаль на яшмовому ганку», «Призахідне сонце навіює думки про гори», «Сосна
біля південної галереї» (1-2 за вибором учителя). Основні теми і мотиви
лірики митця. Вплив даосизму на його світогляд. Своєрідність пейзажів Лі Бо,
втілення в них краси природи і духовного життя.
|
||
24
|
Ду Фу (712-770). «Пісня
про хліб і шовк», «Весняний краєвид», «Подорожуючи, вночі описую почуття»
(1-2 за вибором учителя). Зв'язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Вплив
конфуціанства на його світогляд. Національні образи, символи в ліриці митця. Образ ліричного
героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про
батьківщину.
|
||
25
|
Золота доба
персько-таджицької лірики, її характерні особливості, видатні представники.
Омар Хайям (бл.
1048-після 1122). Рубаї. Лаконізм і
місткість жанру рубаї. Основні теми і мотиви творчості Омара Хайяма.
Злиття образу автора і ліричного героя-філософа.
Література середньовічної Європи: основні тенденції і
жанрово-тематичне розмаїття.
|
||
26
|
Виразне читання 2-3
рубаї Омар Хайяма за вибором учня.
|
||
27
|
«Пісня про Роланда» (X ст.) (2-3 розділи за вибором учителя). Історична основа твору і поетичне
переосмислення в ньому реальних подій.
|
||
28
|
Патріотичні ідеї в «Пісні про Роланда».
Образна система (Роланд, Ганелон, Карл та ін.). Елементи фольклору.
Особливості поетичної мови твору.
|
||
29
|
Розвиток мовлення
№ 2 (письмово). Складання
порівняльної характеристики образів «Пісні про Роланда».
|
||
30
|
Аліг’єрі Данте (1265-1321). Сонет 11 («В своїх очах вона несе кохання…»). Данте як
ключова постать італійського Середньовіччя і переходу до Відродження.
Загальна характеристика його творчості. Утілення в сонеті 11 Данте краси
високого почуття кохання.
|
||
31
|
Контрольна робота
№ 3 за розділом «Середньовіччя». Різнорівневі завдання.
|
||
32
|
Позакласне
читання № 2. Данте «Божественна комедія»(огляд).
|
||
33
|
Підсумок вивченого матеріалу
за І семестр. Літературна вікторина.
|
Перевірка знань у 7 класі
Документальні фільми про життєвий та творчий шлях
письменників
світової літератури та їхні твори
Я вважаю,….
Мені здається, що….
На мою думку….
На моє переконання,….
Мій погляд на цю проблему такий:…
Чому я так думаю? Тому що….
Аргументом на користь моєї думки може бути те, що….. …
На користь моєї думки можу навести такі аргументи:….
Моє переконання грунтується на тому, що, по-перше…., а по-друге,…..
Хоч моя думка, можливо, видається дивною, спрою перконати вас такими аргументами:…
На згадку приодить герой…
У зв*язку з порушеною проблемою хочеться згадати твір…
Яскравим прикладом саме такого розуміння……особсто для мене є…..
Проблема…..дуже актуально., тому багато прикладів для її розв*язання дає саме життя.
Говорячи про…., не можна не згадати….
Повертаючись до думки про…., можу навести такий приклад:….
Як я вже зазначав,….
Щодо цього яскравим прикладом є образ….з твору….
Тема мого роздуму порушується у творі…. Там…..
Найкращо. Ілюстрацією такого розуміння проблеми є герой….з твору…..
Істрорія також дає багато прикладів….
Один із них…..
Згадаймо постать видатного…..
Захоплює цого….
Хоча мій власний життєвий досвід ще порівняно малий, можу сказати, що….
Хочу навести приклад із власного життя….
Підсумовуючи, можна зазначити:…..
Таким чином, можна зробити висновок, що….
Отже, бачимо, що….
На завершення свого роздуму, підсумую:…..
Повертаючись до думки про…., хочу зазначити, що….
Як я вже стверджував,….
Як уже зазначалося,….
Як можна побачити,….
Цикли давньогрецьких міфів: троянський, фіванський, про аргонавтів.
Гомéр. «Іліада»
Тіртéй. «Добре вмирати тому...»
Архілóх. «Серце, серце...», «Хліб мій на списі замішений»
Сапфó. «До богів подібний...», «Жереб мені випав такий...»
Анакреóнт. «Принеси води...», «Золотоволосий Ерот...»
Есхíл. «Прометей закутий».
Софóкл. «Антігона»
Пýблій Верґíлій Марóн. «Енеїда»
Квінт Горáцій Флакк. «До Мельпомени», «До Манлія Торквата».
Пýблій Овíдій Назóн. «Метаморфози» («Чотири покоління людей»); «Сумні елегії» («Зима на чужині»)
Лі Бо. «Входжу в річку...», «Печаль на яшмовому ґанку»
Ду Фу. «При місяці згадую брата», «Пісня про хліб і шовк»,
«Повертаються дикі гуси»
Рудакí. Газелі, рубаї, бейти
Омáр Хайям. Рубаї
Гафíз. Газéлі
Джауфрé Рюдéль. Канцона («Мені під час травневих днів...»)
Бертрáн де Борн. «Сирвента» («Люблю травневий світлий час...»)
Із лірики вагáнтів. «Орден вагантів», «Бідний студент», «Безтурботна пісня»
Французький героїчний епос. «Пісня про Роланда».
Аліг’єрі Дáнте. «Божественна комедія»
Франчéско Петрáрка. «Книга пісень»
Джовaнні Боккáччо. «Декамерoн»
Міґeль де Сервaнтес Саавeдра. «Дон Кіхот»
Вiльям Шекспiр. «Гамлет».
Веды
Коран
Цикл древнегреческих мифов. «Троянский, фиванский, про аргонавтов»
Гомер. «Илиада»
Тиртей. «Да, хорошо умереть для того…»
Архилох. Поэзия
Сафо. Поэзия
Анакреонт. Поэзия
Эсхил. «Прикованный Прометей»
Софокл. «Антигона»
Вергилий. «Энеида»
Квинт Гораций Флакк. «Оды; Поэзия»
Публий Овидий Назон. «Метаморфозы. Скорбные элегии»
Ли Бо. Поэзия
Ду Фу. Поэзия
Рудаки. Газели. Рубаи. Бейты
Омар Хайям. Рубаи
Шамсиддин Мухаммад Хафиз. Газели
Джауфре Рюдель. «Мне в пору долгих майских дней…»
Бертран де Борн. «Сирвента (Мне нравится пора весны) »
Поэзия вагантов
Французский героический эпос. «Песнь о Роланде»
Данте Алигьери. «Божественная комедия»
Франческо Петрарка. Поэзия
Джованни Боккаччо. «Декамерон»
Мигель де Сервантес Сааведра. «Хитроумный идальго Дон Кихот Ламанчский»
Вильям Шекспир. «Гамлет, принц датский»
Мольєр. «Міщанин-шляхтич»
Вольтер. «Простак»
Йоганн Вольфґанґ Ґете. «Фауст»
Йоганн Крíстоф Фрíдріх Шíллер. «Вільгельм Телль»
Ернст Теодор Амадей Гофман. «Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер»
Гéнріх Гéйне. Із «Книги пiсень»
Джордж Нóел Гóрдон Бáйрон. «Мій дух як ніч...», «Прометей», «Мазепа»
Адам Міцкевич. «Кримські сонети» (№ 4 «Буря», № 6 «Бахчисарай», № 8 «Гробниця Потоцької», № 14 «Пiлiгрим»),
«Дзяди», монолог Конрада (сцена ІІ, Імпровізація)
Олександр Пушкін. «Євгеній Онєгін»
Михáйло Лéрмонтов. «І нудно і сумно...», «На дорогу йду я в самотині...»; «Герой нашого часу»
Микoла Гоголь. «Шинель»
Жан-Батист Мольер. «Мещанин во дворянстве»
Вольтер. «Простодушный»
Иоганн Вольфганг Гете. «Фауст»
Фридрих Шиллер. «Вильгельм Телль»
Теодор Амадей Гофман. «Крошка Цахес»
Генрих Гейне. Поэзия
Джордж Гордон Байрон. «Душа моя мрачна... Мазепа. Прометей»
Адам Мицкевич. «Монолог Конрада и Крымские сонеты»
Александр Сергеевич Пушкин. «Евгений Онегин»
Михаил Лермонтов. «Поэзия. Герой нашего времени»
Николай Васильевич Гоголь. «Шинель»
Оноре де Бальзак. «Гобсек»
Чарльз Діккенс. «Пригоди Олівера Твіста»
Лев Толстой. «Анна Кареніна»
Микола Некрасов. Поезія
Волт Вірмен. Поезія
Шарль Бодлер. Поезія
Поль Верлен. Поезія
Артюр Рембо. Поезія
Еміль Золя. «Кар’єра Ругонів».
Оскар Уайльд. «Портрет Доріана Грея»
Оноре де Бальзак. «Гобсек»
Чарльз Диккенс. «Приключения Оливера Твиста»
Федор Достоевский. «Преступление и наказание»
Лев Николаевич Толстой. «Анна Каренина»
Николай Некрасов. Поэзия
Уолт Уитмен. Поэзия. «Песня о себе»
Шарль Бодлер. Поэзия
Поль Верлен. Поэзия
Артюр Рембо. Поэзия
Эмиль Золя. «Карьера Ругонов»
Оскар Уайльд. «Портрет Дориана Грея»
Франц Кафка. «Перевтілення»
Джеймс Джойс. «Джакомо Джойс»
Михайло Булгаков. «Майстер і Маргарита»
Райнер Марія Рільке. «Орфей, Евридіка, Гермес», «Ось дерево звелось...»
Ґійoм Аполлінeр. «Лорелея», «Міст Мірабо», «Зарізана голубка й водограй»
Олександр Блок. «Незнайома», «Весно, весно, без меж і без краю...», «Скіфи»
Анна Ахмaтова. «Довкола жовтий вечір ліг», «Дав мені юнь ти сутужную», «Реквієм»
Бертольт Брехт. «Життя Галілея»
Альбер Kaмю. «Чума»
Ернест Міллер Хемінгуей. «Старий і море»
Ясунари Кавабата. «Тисяча журавлів»
Габріель Гарсіа Маркес. «Сто років самотності»
Милорад Павич. «Дамаскін»
Патрік Зюскінд. «Парфуми»
Франц Кафка. «Превращение»
Джеймс Джойс. «Джакомо Джойс»
Михаил Булгаков. «Мастер и Маргарита»
Райнер Мария Рильке. Поэзия
Гийом Аполлинер. Поэзия
Федерико Гарсиа Лорка. Поэзия
Александр Блок. Поэзия
Анна Ахматова. Поэзия. «Реквием»
Борис Пастернак. Поэзия
Бертольд Брехт. «Жизнь Галилея»
Альбер Камю. «Чума»
Эрнест Миллер Хемингуэй. «Старик и море»
Ясунари Кавабата. «Тысячекрылый журавль»
Габриэль Гарсиа Маркес. «Сто лет одиночества»
Милорад Павич. «Дамаскин»
Патрик Зюскинд. «Парфюмер. История одного убийцы»
Немає коментарів:
Дописати коментар